Kultúra a história podtatranského regiónu - tipy na výlety - hotel Lesana***

Objavte históriu a kultúru

Tatry a okolie majú čo ponúknuť aj pre milovníkov histórie, kultúrnych zážitkov či gurmánsky špecialít.

Galéria Encián

Národná kultúrna pamiatka, tiež známa ako hotel Encián na Skalnatom plese, kedysi slúžila ako konečná stanica pre lanovku z Tatranskej Lomnice. Postavený v roku 1937, hotel prešiel nedávnou rekonštrukciou a v jeho priestorch si môžete pozrieť tiež zaujímavé výstavy.

Skalnaté pleso, Vysoké Tatry - hotel Lesana***

SKI Múzeum

Objavte čaro histórie zimných športov v Tatrách. Múzeum sa nachádza v Tatranskej Lomnici a pozrieť si môžete skutočne zaujímavé expozície o lyžovaní, korčuľovaní, curlingu, horolezectve, sánkovaní. Nadýchnite sa dobového života v horách aj pri ukážkach výroby lyží, odievania a určite nevynechajte ani 3,07m dlhé lyže z roku 1885.

Múzeum TANAP-u a botanická záhrada

Celoročne otvorené unikátne múzeum v Tatranskej Lomnici vám odokryje zaujímavosti z Tatranského národného parku. Ochrana prírody, prírodovedná história rastlín a zvierat, ktoré boli vypreparované a dnes si ich môžete obzrieť zblízka. V múzeu si môžete takisto popozerať aj pamiatky zo života ľudí pod Tatrami.

Spišský hrad, Spišská Kapitula a Levoča

Navštívte ikonickú pamiatku Slovenska, rozlohou najväčší hrad v Strednej Európe a objavte krásy histórie. Zaujímavé expozície dopĺňajú majestátnu architektúru hradu spolu s výhľadmi na široké okolie.

Výlet na Spišský hrad - hotel Lesana

Výlet na Spišský hrad odporúčame spojiť aj s návštevou historických miest Levoča a Spišská Kapitula. Vychutnajte si stredoveký charakter mesta Levoča, ktoré je zapísané v zozname UNESCO. Najznámejšou pamiatkou je Chrám sv. Jakuba s najvyšším dreveným gotickým oltárom na svete z dielne známeho Majstra Pavla z Levoče. Malebný charakter historického mesta nájdete aj v Spišskej Kapitule, kde odporúčame navštíviť románsku Katedrálu sv. Martina z 13. storočia.

Kežmarský hrad

Objavovať históriu sa oplatí aj v meste Kežmarok. Len 15min autom od hotela sa nachádza jediný úplne zachovalý hrad na Spiši. Cechy a remeslá, zbrane, dobová lekáreň či hladomorňa s vyhliadkou a zaujímavými povesťami, to je len pár lákadiel Kežmarského hradu.

Hrad Ľubovňa

Severným smerom, cca hodinu cesty autom od hotela Lesana*** sa nachádza ďalší hradný skvost, hrad Ľubovňa. Cca 2-hodinovú prehliadku hradu vám spríjemnia sprievodcovia v dobových kostýmoch a v lete aj vystúpenia sokoliarov. Pod hradom sa nachádza tiež národopisecký Skanzen a Expozícia zbraní.

Ždiarsky dom

Necelú polhodinu cesty autom sa v obci Ždiar nachádza dobová reštaurácia a múzeum Ždiarsky dom. Čaká na vás nielen skvelá tradičná kuchyňa a prehliadka goralskej kultúry, ale aj možnosť zažiť goralskú svadbu a obliecť sa aj do kroja.

Spišská Sobota - tip na výlet - hotel Lesana***

Spišská Sobota

Historické centrum mestskej časti Poprad skutočne stojí za návštevu. Zachovalá architektúra budov je doplnená nedávnou rekonštrukciou námestia. Odporúčame navštíviť aj kostol sv. Juraja s oltárom od Majstra Pavla z Levoče. Výlet do Spišskej Soboty si môžete spríjemniť aj šálkou kávy či návštevou ďalších pamiatok.

Tatranská galéria

Od roku 2009 Tatranská galéria sídli v skutočne unikátnych priestorch starej elektrárne a po celý rok môžete navštíviť rôzne umelecké výstavy a podujatia.

Tradičné špeciality v kolibách

Ku kultúre patrí tiež gastronómia a tú si pod Tatrami môžete vychutnať tiež v drevených kolibách. Vychutnajte si tatranské špeciality v horskej atmosfére s tradičnou hudbou.

Tatranské koliby a tradičná kuchyňa - hotel Lesana***